sander_belirtke
566288yarenler10.jpg
566400yarenler11.jpg
566263yarenler9.jpg
566244yarenler8.jpg
566211yarenler7.jpg
966233yarenler_6.jpg
07 Şubat Salı 2023 - 13:20:48

DERNEK FAALİYETLERİ

Paylaş: FacebookTwitterGoogle+tumblrLinkedInEmail

Kültür Evi Çeşmesi

Restorasyonu halen devam eden Karagöz Sokakta'ki ”Kültür ve San'at Evi’nin” ön duvarına derneğimiz bir çeşme yapmaya karar verdi. Bu düşüncemizi paylaştığımız Lütfi Öner ağabeyimizin önerisi ve girişimleriyle Okul Sokak’taki yol genişletme çalışmaları sırasında yolun ortasında kalan ve kimse sahip çıkmadığı için yıkılan "Cezayir Çeşmesi'nin” yıllarca boşa çıkan suyunu belediyemizin katkılarıyla Kasım 2007'de pvc borularıyla çeşmeyi yapacağımız yere naklettik.

Yeni belediye işhanı’ nın yapımı sırasında yıkılan;bir zamanlar Osmanlı Bankası olarak da hizmet veren ve daha sonra emniyet müdürlüğü olarak kullanılan binanın el yapımı işlemeli kesme taşlarından çeşmeyi yaptık. Çeşmenin yapım ustası belediyemiz personeli ve derneğimiz üyesi Yılmaz Demircan’ dır. Sandıklı'daki bir çok çeşme ve taş işçiliğinde imzası olan Yılmaz arkadaşımızın üç haftalık titiz bir çalışması neticesinde,yüzyıllarca adından söz edilecek tarihi eser niteliğinde bir çeşme ortaya çıktı.
Yaptırılan tahlilde çeşme suyunun içime uygun olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine çeşmeye ayrıca başka bir musluktan şebeke suyu verildi. Böylece çeşme hem içmek hem de kullanmak için uygun hale getirildi.
Suyunu getirdiğimiz eski Cezayir Çeşmesi'nin orijinal mermer kitabesi de yapılan bu yeni çeşmeye, kurnaların üzerine yerleştirildi.
Kültür ve San'at Evi çeşmesinin yapımı biter bitmez Şaloğlu Camisi'nin yanı başına Belediyemizin katkılarıyla, yıkılan eski emniyet müdürlüğü binasının işlemeli kesme taşlarından bir çeşme daha yapıldı. Bu çeşmenin ustası da Yılmaz Demircan’dır.
Derneğimiz Hacıosman,Çavuş,Topeşe gibi tarihi geçmişi olan ve suları akmayan bu kültür miraslarımızın sularının akar hale getirilmesi, restorasyon ve çevre düzenlemelerinin yapılması gerektiğine inanmaktadır.
Bu konuda Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Özpınar’la yaptığımız görüşmelerde aynı duygu ve düşünceleri paylaştığımızı gördük,bunu üzerine çeşmelerin bakımı ,restorasyon,çevre düzenlemesi vb. konularda derneğimiz ve Sandıklı Belediyesi işbirliği yapmaya karar verdi. İlerleyen günlerde sizlere bu sayfadan çalışmaların neticesini müjdelemek siz hemşerilerimizi olduğu kadar bizleri de mutlu edecektir.


Çakır Mahallesi Karagöz Sokak No:42
Sandıklı / AFYONKARAHİSAR
E-posta: iletisim@sandiklikultur.org.tr