sander_belirtke
566400yarenler11.jpg
566288yarenler10.jpg
566263yarenler9.jpg
566244yarenler8.jpg
566211yarenler7.jpg
966233yarenler_6.jpg
04 Temmuz Pazartesi 2022 - 23:43:08

DERNEK FAALİYETLERİ

Paylaş: FacebookTwitterGoogle+tumblrLinkedInEmail

2009 Yâran Kültürü Koruma Eylem Planı

27-28 şubat 2009 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde Çankırı’da yapılan çalıştaya, ülkemizdeki ilgili bütün kurum, kuruluş temsilcileri, bilim insanları, uzmanlar ve doğrudan unsurun taşıyıcısı kişiler çağrılmıştı. Bu çerçevede Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneğimiz de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimlerince davet edildik. “Yâran Kültürü”nü Sandıklı’da yerleştirmeye ve yaşatmaya çalışan bizler davete icabet ederek Çankırı ya gittik. Akşehir ve Simav ilçelerinden de temsilciler vardı. Diğer ilgili unsurlar ise Çankırı merkez, ilçeleri ve köylerden gelen temsilcilerden oluşmaktaydı. Bize verilen süre içersinde bir sunum yaptık, görüş ve önerilerimizi bütün katılımcılarla paylaştık. Katılımcılardan bu kültürün yaşatılması, yaygınlaştırılması ve nihayet yurt dışında bu köklü kültürümüzün tanıtımı için neler yapılacağına dair birçok fikir ortaya atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birim temsilcileri çalıştay sonunda ortaya çıkan fikirlerin hayata geçirilmesi için en kısa zamanda çalışmalara başlanacağını söylediler. Akşam yemeğinden sonra da Çankırı Yâran Kültürünü Yaşatma Derneği temsilcileri, Çankırı dışından gelmiş misafirlere “Yâran Gecesi” düzenlediler. Ertesi gün Çankırı’nın tarihi ve kültürel değerlerini görme fırsatını bulduğumuz bir geziye katıldık . O akşam bir başka derneğin düzenlemiş olduğu “Yâran Gecesi”ne misafir olduk.

Çalıştayın bizim açımızdan çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Orada bulunan tüm katılımcılara Sandıklı’mızın değerlerini anlatma fırsatı bulduk. Sandıklı ilçesi, “Yâran Kültürü”nün yaşatıldığı yerler arasında resmi olarak bakanlık yetkililerince de onaylandı. Çalıştaya katılanlarla üç gün boyunca iletişim kurarak çok güzel ve kalıcı dostluklar oluşturduk. 2010 yılında yapılacak olan benzer bir toplantının Sandıklı’da yapılması için teklif sunduk Çankırı il merkezinde, ilçe belde ve köylerinde yüzyıllardır devam eden ve günümüze kadar yaşatılagelen “Yâran Kültürü” nü yerinde görme ve bilgilenme şansını yakaladık. Eksiklerimizin, farklılıklarımızın neler olduğunu tespit ettik.

Bu çalıştayın hazırlanmasında emeği geçen herkese ve özellikle bizlere kapılarını ve gönüllerini açan Çankırı insanına teşekkürler ediyoruz.

Çakır Mahallesi Karagöz Sokak No:42
Sandıklı / AFYONKARAHİSAR
E-posta: iletisim@sandiklikultur.org.tr